Bad Gastein: z nartostrady do radioaktywnych sztolni

Żółta kolejka powoli wjeżdża w głąb góry. Ubrani w szlafroki i kąpielowe kostiumy pasażerowie na początku lekko szczękają zębami, ale im bliżej celu, tym robi się goręcej. Po kilometrze podróży wszyscy zrzucają szlafroki, na skórze pojawia się pot. To dopiero połowa drogi. Chociaż noc w górach jest wyjątkowo mroźna, tam, gdzie jedziemy, jest jak w tropikach: 40 stopni i 85-procentowa wilgotność powietrza.

Po kilkunastu minutach jesteśmy dwa kilometry w głębi ziemi, w sztolniach dawnej kopalni złota Bockstein. W wykutych w skale korytarzach stoją polowe łóżka. Tu, przy relaksującej muzyce, w zupełnej ciemności, spędzimy pół godziny. Przez ten czas nasze ciała będą wchłaniały radioaktywny gaz – radon, który, jak twierdzą lekarze z Heilstollen, działa bezpośrednio na komórki układu immunologicznego, stymulując go i poprawiając odporność na choroby.

Heistollen, czyli Jaskinia Zdrowia, to jedna z głównych atrakcji doliny Gasteinertal, położonej około 100 kilometrów na południe od austriackiego Salzburga. Dolina była znana na długo przed tym, zanim trafili tu miłośnicy sportów zimowych. Przede wszystkim ze swoich leczniczych wód. Odpoczywała tu i leczyła się w XIX wieku spora część austro-węgierskiej arystokracji . Pozostałością tych czasów są eleganckie secesyjne kamienice i hotele, zbudowane na stromych skalnych zboczach największego miasta doliny – Bad Gastein.

Dziś to przede wszystkim kurort narciarski, ale z wyjątkowymi możliwościami zregenerowania sił po śnieżnych szaleństwach. Oprócz Heilstollen, położonych ok.5 km na południe od miasta, w samym centrum Bad Gastein znajdziemy wykuty w skałach zespół basenów termalnych Gasteiner Felsenbad. Baseny zewnętrzne położone są dokładnie na wprost nartostrady, prowadzącej z górującego nad miastem szczytu Stubnerkogel (2246 m n.p.m.). Leżąc w wodzie można więc obserwować, co dzieje się na stoku. Baseny kryte znajdują się w wykutych w skale grotach razem z częścią spa, składającą się z saun, łaźni parowych oraz pomieszczeń relaksacyjnych.

Stubnerkogel nie jest najwyższą górą w okolicy, ale dzięki połączeniu z doliną Angertal i sąsiednim szczytem Schlossalm (2050 m n.p.m.) daje możliwość sprawdzenia się na niemal 90 kilometrach tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest rozpięty w jej szczytowych partiach 140-metrowy wiszący most – najwyżej położona taka konstrukcja na świecie. Kiedy stoi się na Stubnerkogel, cała dolina Gasteinertal jest widoczna ja na dłoni. Mieści ona jeszcze dwa inne duże ośrodki narciarskie, położone na południe i północ od Bad Gastein.

16 kilometrów na północ, w stronę Salzburga, znajdziemy Dorfgastein. To niewielkie miasteczko i propozycja dla ludzi, którym atmosfera Bad Gastein może wydawać się zbyt „wielkomiejska”. Zaletą Dorfgastein jest połączenie narciarskie – przez szczyty Fulseck (2033 mnpm) i Kreuzkogel (2027 mnpm) – z miasteczkiem Grossarl, położonym w sąsiedniej dolinie. Aby dotrzeć tam samochodem, należałoby jechać prawie 2 godziny. Na nartach zajmuje to kilkanaście minut. W Dorfgastein z nieznanych przyczyn jest też najwięcej słońca w całej Gasteinertal. Kiedy nad Stubnerkogel czy Schlossalm gromadzą się chmury, tam wciąż można się opalać.

Najbardziej ostrą jazdę oferuje położony 10 km na południe od Bad Gastein ośrodek Sportgastein. To już prawdziwie wysokogórskie klimaty. Górna stacja kolejki położona jest na wysokości 2686 mnpm, a wiejący niemal bez przerwy silny wiatr sprawia, że restauracje koło stacji pośredniej szybko zapełniają się zmarzniętymi na kość narciarzami. W zamian Sportgastein, położone w bezludnej alpejskiej dolinie, oferuje prawdziwie dzikie widoki i równie dziką przyjemność jeżdżenia po najszerszych i najlepiej przygotowanych nartostradach w regionie. Najbliżej również stamtąd do Heilstollen, gdzie po dniu na stoku za 30 euro możemy sobie zafundować radioaktywną regenerację. Taką samą, jakiej byli kiedyś poddawani wracający ze stacji „Mir” radzieccy kosmonauci.
Transport:

  • Przelot samolotem: do Monachium, a następnie pociągiem relacji Monachium-Villach do Bad Gastein (ok.220 km)
  • Z Bad Gastein nie ma drogi samochodowej na południe Austrii. Możliwy przejazd do Villach pociągiem (samochody są przewożone na specjalnych platformach).

Ceny:

  • 3-godzinny pobyt w Gasteiner Felsenbad: dorośli 19,90 euro, dzieci (6-15 lat) – 11 euro, do 6 lat bezpłatnie.
  • Jednorazowy wstęp do Heilstollen: dorośli 30 euro, dzieci 20 euro (z każdą kolejną wizytą cena spada). Ze względu na dużą ilość chętnych wskazana wcześniejsza rezerwacja. Przed pierwszym wjazdem obowiązkowe badania lekarskie, dlatego na miejscu należy zjawić się wcześniej.
  • Karnety narciarskie: jednodniowy 43 euro (dzieci 22,50 euro, młodzież 34,50 euro), 6-dniowy 210 euro (dzieci 107 euro, młodzież 168 euro)

Tekst i zdjęcia: Andrzej Fedorowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *