Gladiatorzy z obozów śmierci. Opowieści o ludziach, którzy pięściami wywalczyli sobie życie i godność [VIDEO]

W Auschwitz tylko jeden dźwięk brzmiał tak jak na wolności. Była to burza oklasków po zwycięskiej walce.

To moja jedenasta książka, ale jedna z najbardziej niezwykłych. „Gladiatorzy z obozów śmierci” to opowieści o ludziach, którzy walcząc i zwyciężając w ringu przeżyli obozy śmierci.

Do niemieckich obozów śmierci trafiali także sportowcy, w tym legendy światowego boksu. Jak wszyscy więźniowie skazani byli na powolne umieranie. Jednak niektórzy spośród nich nawet w tak ekstremalnych warunkach potrafili odnaleźć w sobie sportowego ducha. Niczym gladiatorzy stanęli na obozowym ringu, by walczyć – nawet przeciw swoim oprawcom.

Dla esesmanów krwawe igrzyska były jedynie dochodową rozrywką i zabawą, dla nich stały się walką o godność i honor wszystkich więźniów.

Prawdziwi sportowcy, wierni zasadzie fair play, niejednokrotnie zapłacili za to najwyższą cenę, a ich męstwo i odwaga budziły respekt nawet wśród obozowych katów.

To historie o bohaterskich bokserach, harcie ducha i niezwykłej woli walki i życia.

45-minutowy niezwykle ciekawy wywiad o książce do odsłuchania POD TYM LINKIEM

Książkę możesz kupić POD TYM LINKIEM

100 rzeczy których nie wiesz o swoim ciele

Kolejny debiut, chyba już dziesiąty. Po historycznych opowieściach przyszedł czas na coś innego. Tym razem „100 rzeczy których nie wiesz o swoim ciele”. Spytacie, co mam wspólnego z tą tematyką?

Zaczęło się, kiedy miałem 15 lat. Nieodżałowany trener Andrzej z sekcji judo klubu Marabut w Płocku zafundował mi i moim kolegom bieg na 10 kilometrów, bez żadnego przygotowania. Było to tak zwane „doświadczenie zmieniające życie”, po którym nic już nie wyglądało tak, jak wcześniej.

Od tamtej pory interesuje mnie temat fizjologii ludzkiego ciała i przypadków ekstremalnych. Dawałem temu wyraz na łamach różnych popularnonaukowych czasopism. W końcu przyszedł czas, by pod egidą wydawnictwa Prószyński zebrać to wszystko do kupy.

Wyszła fajna lektura na czas pandemii, której przesłanie jest proste i jasne. Człowiek to najbardziej odporne i niezwykłe stworzenie na tej planecie.

Zainteresowani?  Zapraszam do lektury „100 rzeczy których nie wiesz o swoim ciele”.

Słynne ucieczki Polaków 2. Ciąg dalszy bestsellerowej książki już w sprzedaży

Morskie głębiny czy podniebne przestworza. Carskie twierdze, hitlerowskie kazamaty, czy KL Auschwitz. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec.

Tom drugi to zbiór historii o ucieczce:

  • Józefa Piłsudskiego ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu,
  • Okrętu podwodnego „Orzeł”, który bez map i bez uzbrojenia, tropiony na Bałtyku dniem i nocą przez Kriegsmarine i flotę sowiecką, ucieka z internowania w Tallinie,
  • Edwarda Rydza-Śmigłego z internowania w Rumunii i jego powrotu przez trzy granice do okupowanej Polski,
  • Trzech konspiratorek: Bronisławy Ewy Dreżepolskiej, Teofili Ull i Zofii Przybytkowskiej z Pawiaka – hitlerowskiego więzienia w samym sercu Warszawy,
  • Jurka Bieleckiego i Cyli Cybulskiej, kochanków z Auschwitz, którzy w dramatycznych okolicznościach opuścili największy obóz śmierci okupowanej Europy,
  • Pilota Franciszka Jareckiego MIG-iem na Bornholm, w dniu śmierci Stalina,
  • Płk Ryszarda Kuklińskiego z Warszawy przed polskimi i sowieckimi służbami.

Zainteresowani? Kupisz online pod tym linkiem.

Polak ucieknie nawet z piekła. Słynne ucieczki Polaków. Wyjątkowa książka o niezwykłych ludziach

Statkiem, konno, samochodami, pociągami lub na własnych nogach. Tygodnie, miesiące a czasem lata pełnych śmiertelnych niebezpieczeństw wędrówek. Tysiące kilometrów pokonanych w jednym celu – by udowodnić, że Polak nigdy nie będzie niewolnikiem.

Bohaterami tych niezwykłych historii kierowały różne uczucia i motywacje. Wanda Pawłowska uciekła z Kazachstanu, bo tęskniła za synkiem. Maurycy Beniowski był dumnym polskim szlachcicem, któremu honor nie pozwalał pogodzić się z myślą o niewoli gdzieś na zapomnianym przez Boga i ludzi krańcu świata. Kazimierz Piechowski postanowił udowodnić, że można pokonać nieludzki system u uciec z miejsca, którego nazwa do dziś budzi grozę – Auschwitz. Wiara, miłość, determinacja i poczucie obowiązku napędzały tych, którzy, ryzykując życiem, dokonali rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych.

***

Ale aby plan się powiódł, potrzebna była też wiedza i inteligencja. Opisy przygotowań do ucieczek z twierdzy Srebrna Góra czy KL Auschwitz to gotowe scenariusze sensacyjnych filmów; trudno uwierzyć, że do tej pory takie nie powstały. Czasem oprócz sprytu potrzebna była też wola walki. Maurycy Beniowski i jego towarzysze zesłania, żydowscy więźniowie obozu śmierci w Sobiborze czy akowcy-jeńcy sowieckiej NKWD ze Skrobowa musieli wzniecić zbrojne bunty i odnieść zwycięstwa, zanim znów mogli zakosztować smaku wolności.

***

Każda z tych ucieczek była inna. Rufin Piotrowski samotnie pokonał pięć tysięcy kilometrów z Syberii. Bronisław Szeremeta i Ferdynand Ossendowski mogli liczyć na wsparcie jednego lub kilku towarzyszy. Wywiezienie z Polski we wrześniu 1939 roku ogromnego skarbu – wartych dziesiątki milionów dolarów zapasów złota – wymagało z kolei zakrojonej na wielką skalę, skoordynowanej akcji wielu osób.

***

A jednak wszystkie opisane zdarzenia coś łączy. To głęboka wiara, że bycia Polakiem nie da się pogodzić z biernym fatalizmem. Bohaterowie tej książki to zaledwie niewielka garstka spośród ogromnej rzeszy ludzi, którzy dla wolności gotowi byli na największe poświęcenie i ryzyko. Jednym się udało, innym nie, ale warto wiedzieć, że naszą historię pisali również słynni uciekinierzy.

***

Naprawdę, trzeba było mieć pecha, żeby dostać do pilnowania Polaka…

***

Moja nowa książka na rynku już od 19 lipca. Zapraszam do zakupu i lektury. Więcej na temat książki.

Wybranki fortuny. Historie 10 niezwykłych Polek, które podbiły światowe elity

To nie były celebrytki, jakie znamy z dzisiejszych tabloidów, znane tylko z tego, że są znane. Każda z nich miała jakiś unikalny talent i perfekcyjnie potrafiła go wykorzystać. Historie o kobietach pełnych determinacji, niespełnionych miłości, rozczarowań i tragedii, które mimo to wdarły się przebojem do elit współczesnego sobie świata.

Książka już w sprzedaży. Polecam.